image

PeyamaKurd - Donald Trump gece açıklaması ile ABD’nin Suriye’den çekilmeye başladığını duyurdu. Trump ayrıca Türkiye’ye sert uyarıda bulunarak, “Kürtleri vurursanız, ekonominizi mahvederiz” şeklinde bir açıklama yaptı. Trump’ın açıklamaları dünya gündeminde yer edindi.

PeyamaKurd’un kaynak taraması sonucu, Trump’ın açıklamasına yönelik küresel medyada atılan başlıklar ve gündem şu şekilde:

***

Al Jazeera: ABD, Türkiye’yi Kürt güçlerine çarptığında ekonomik “yıkım” konusunda uyardı. Trump, Ankara’ya Rojava’daki Kürtlerin “terörist gruplarla” karıştırmamasını söyleyerek yanıt veriyor.

Time gazetesi: Donald Trump, Kürtlere saldırı yapılırsa ABD, Türkiye ekonomisini 'Yıkacak.’ Başkan Donald Trump Pazar günü, Türkiye'nin Suriye’de ABD’nin desteklediği Kürt güçlerine saldırması durumunda, ABD’nin “Türkiye’yi ekonomik olarak mahvedeceği” konusunda uyardı.

The Telegraph: Donald Trump, Kürt kuvvetleri saldırırsa Türkiye'yi ekonomik yıkım konusunda uyardı. Trump, ABD’nin Suriye’den çekileceğini açıkladı. Trump aynı zamada Türkiye’yi de Kürtler konusunda uyardı.

Press TV: Türkiye Suriye'de 'Kürtleri Vurursa Trump Ekonomik Olarak Yıkacak. ABD Başkanı Donald Trump, ABD’nin çekilmesinin ardından Suriye’deki Kürtlere saldırması durumunda “Türkiye’yi ekonomik olarak harap etme” tehdidinde bulundu.

France 24: Trump, Kürtlere saldırdığı takdirde Türkiye'nin 'ekonomik yıkımla' karşı karşıya kalacağı konusunda uyardı. Trump, ABD’nin Suriye’den çekilmesinin ardından Kürt kuvvetlerine saldırması halinde Türkiye’yi ekonomik yıkımlara karşı uyardı.

The Guardian: Trump, Kürtlere saldırırsa 'Türkiye'yi ekonomik olarak mahvedeceğini' söyledi. “Kürtleri vururlarsa Türkiye'yi ekonomik olarak mahvederiz ” diyen Trump, 20 kilometrelik 'güvenli bir bölge' yaratacaklarını tweetledi. Ardından ekledi: “Aynı şekilde Kürtlerin de Türkiye'yi kışkırtmasını istemiyorum.”

Deutsche Welle: Trump, Türkiye Suriye Kürtlerine saldırırsa 'Türkiye'yi ekonomik olarak harap edecek.’ Trump, “Kürtleri vururlarsa Türkiye'yi ekonomik olarak mahvederiz” dedi.

BBC: Trump, Kürtlere karşı Türkiye ekonomisini 'yıkma' tehdidinde bulundu. Trump, Suriye'deki Kürt kuvvetlerine saldırması durumunda "Türkiye'yi ekonomik olarak mahvetmekle" tehdit etti.

Middle East Eye: Trump, Kürtlere saldırırsa Türkiye'nin ekonomisini yıkmakla tehdit ediyor. Suriye’de IŞİD’e karşı operasyonların öncülüğünü Demokratik Suriye Güçleri (DSG), koalisyon ile beraber yürüttü.

The Times of Israel: Trump, Kürtleri vurursa Türkiye'yi ekonomik yıkımla tehdit ediyor. ABD, Türkiye’yi ekonomik yıkımlara karşı uyardı.

Fox News: Trump, çoktan gecikmiş olan 'Suriye çekilme kararını açıkladı.’ ABD’nin Kürtlere saldırırlarsa Türkiye’yi ekonomik olarak tahrip edeceğini de söyledi.

CNN: Trump, Suriye'deki Kürtlere saldırırlarsa, Türkiye'nin ekonomisini 'mahvetmekle' tehdit ediyor.