image

PeyamaKurd - ABD Başkanı Donald Trump’a Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Başkanı ve Cumhuriyetçi Parti Mississipi Senatörü Roger Wicker tarafından başta Türkiye olmak üzere bazı ülkelere yaptırımlar uygulanması için ABD Kongresine tasarı sunduğu ortaya çıktı.

Türkiye'nin de aralarında bulunduğu bazı ülkelere karşı ABD Başkanı Trump'ın harekete geçmesini istediği Cumhuriyetçi Parti Senatörü Roger Wicker, kongreye gerekçe olarak sunduğu dini özgürlükler, temel insan hakları ve özgürlüklere saygı gösterilmemesi konularında yaptırım uygulanması talebinde bulundu.

Türkiye’nin yanı sıra Azerbaycan, Kazakistan, Tacikistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Ukrayna’daki ayrılıkçı Rus güçlerini de kapsayan tasarıda, Dini özgürlükler, temel insan hakları ve özgürlüklere saygı gösterilmesi konularında adı geçen ülkelerin dini özgürlüklere saygı göstermedikleri ifade edildi.

Türkiye "özel olarak izlenen ülkeler listesi"nde

Wicker, bahsi geçen ülkelerin "Özel Olarak İzlenen Ülkeler Listesi"ne alınmasını isteyerek, dini ve öteki temel özgürlüklere saygı gösterme konusunda AGİT yükümlülüklerini yerine getirmediklerini dile getirdi.

ABD Başkanı Trump’ın dini özgürlükleri koruma görevi olduğuna değinilen tasarıda, FETÖ üyesi olduğu gerekçesiyle Türkiye’de tutuklu olarak yargılanan "Amerikalı rahip Andrew Brunson’un bu durumundan sorumlu olan Türk yetkililere ABD’ye giriş yasağı konması ve mali yaptırımlar uygulanması" talep ediliyor.

Konuya ilişkin birçok siyasi parti ve kuruluş tasarıya destek veriyor.