image

PeyamaKurd - Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, bazı ABD'li görevlilerin ülkesine yönelik açıklamalarının "kabul edilemez" olduğunu belirtti.

Tunus Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Kays Said, ABD Kongresi'nden bir heyet ve ABD Tunus Maslahatgüzarı Natasha Franceschi ile Kartaca Sarayı'nda görüştü. ABD heyetiyle yapılan görüşmede, Tunus-ABD ilişkilerinin tarihi sürecindeki dönüm noktalarına değinildi.

Said, Tunus'un özgür, bağımsız ve egemen bir ülke olduğuna dikkat çekerek, "Son dönemde bazı (ABD'li) yetkililerin Tunus ile ilgili açıklamaları hiçbir şekilde kabul edilemez" sözlerini dile getirdi.

“Referandum sürecinden endişe duyuyoruz”

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, 28 Temmuz’da yaptığı açıklamada, Tunus’ta düzenlenen 25 Temmuz anayasa referandumu sonuçlarını değerlendirmişti.

Duruma yönelik Blinken, "Tunus'ta 25 Temmuz'da yapılan anayasa referandumuna düşük seçmen katılımı damgasını vurdu. Birçok Tunuslu tarafından, yeni anayasa taslağının hazırlanma sürecinin, gerçek tartışmaların kapsamını sınırladığına ve yeni anayasanın, Tunus'un demokrasisini zayıflatabileceği ve insan haklarıyla temel özgürlüklere saygıyı aşındırabileceğine dair endişelerini paylaşıyoruz" ifadelerine yer vermişti.

Tunus, Blinken'ın yapmış olduğu açıklamasının ardından 30 Temmuz'da ABD Maslahatgüzarı Franceschi'yi Dışişleri Bakanlığına çağırmış ve sonra yapılan açıklamada ABD'nin tutumuna dair "İçişlerimize yapılan kabul edilemez bir müdahaledir" sözleri dile getirilmişti.