image

PeyamaKurd - AKP’li üst düzey bir isim, Türkiye iç siyasetinde tartışma konusu olan ‘yüzde 50+1 sistemi’ hakkında dikkat çekici bir açıklamada bulundu.

Söz konusu yetkilinin açıklamalarına göre, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yüzde 50+1’in tartışılmasını bizzat kendi istiyor.

Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu’nun, Erdoğan’a ziyaretinin ardından yaptığı açıklama ile gündeme düşen yüzde 50+1 sistemi, Türkiye Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Cemil Çiçek’in “bu sistem sorun yaratıyor” ifadeleriyle iç siyasetin bir numaralı gündemi haline gelmişti.

AKP’li üst düzey isim açıklamasının devamında, Çiçek’in açıklamasının da Erdoğan’dan bağımsız okunmaması gerektiğini söyledi.

Gezici: Baharda referandum olabilir, 50+1 yerine 40+1 sistemi getirilecek!

Öte yandan Gezici Araştırma Merkezi Müdürü Murat Gezici'den “yüzde 50+1 sistemi hakkında önemli bir iddia geldi.

Katıldığı bir televizyon programında değerlendirmelerde bulunan Gezici, baharda bir referandum beklediğini belirterek, seçim öncesinde yapılacak bu referandum ile seçim yasasında da değişiklik yapılacağı ve yüzde 40+1 oy alanın cumhurbaşkanı seçileceği bir model getirileceğini öne sürdü.

Gezici, “50+1 sisteminin zorluğunu yaşayan iktidar büyük ihtimal mart-nisan ayında bir referandum getirecek. Bir anayasa değişikliği ve onun içinde seçim kanunu değişikliği planlayan bir iktidar var. Böylece 40+1'lik sistemle yarı başkanlığa dönmeyi planlayan bir iktidar görüyoruz. Çünkü ülkede yaşanan sorunların sorumlusu olarak artık 50+1 sistemi görülmeye başlandı” değerlendirmesinde bulundu.