image

PeyamaKurd - Rusya ile yaşanan gerilime yönelik açıklamada bulunan Ukrayna Savunma Bakanı Aleksey Reznikov, Moskova ile olası bir askeri krizi önlemek ve Kiev’e destek vermek amacıyla ABD, İngiltere ve Kanada’nın, Rusya sınırları yakınlarındaki topraklarına gözle görülür şekilde asker konuşlandırması gerektiğini kaydetti.

Kanada’nın Toronto kentindeki The Globe and Mail gazetesine konuşan Reznikov, ‘Anglo-Sakson müttefiklerine NATO’dan bağımsız olarak Ukrayna’ya destek vermeleri, ülkeye daha fazla askeri eğitmen göndermeleri çağrısında bulundu.

Açıklamalarında, “Kanadalı eğitmenlerin Harkov, Mairupol, Kramatorsk, Odessa ve Zminiy Adası’na gönderilmesi iyi olurdu” diyen Reznikov şu ifadelere yer verdi:

İngiltere’den ve ABD’den beylerle birlikte ikili platformlarda NATO olmadan bir arada… Bu bölgelerin etrafında ABD, İngiltere ve Kanada bayrakları dalgalanmalı. Burada olmanız ayrıca Ruslara karşı iyi bir işaret olur."

Söz konusu bakan Reznikov’un bahsettiği bu kentler Ukrayna’nın doğu ve güneyinde, Rusya sınırları yakınlarında veya Karadeniz’de bulunuyor.

Ayrıca açıklamada bulunan Reznikov, Kiev’in Rusya ile ekonomik ilişkilerini korumak isteyen Almanya ve Fransa ile değil, bu ülkelerden yardım almaya odaklandığını vurguladı.