image

PeyamaKurd - NATO toplantısında ülkesine yönelik askeri yardımlara değinen Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Rusya ile savaşan ülkesine NATO müttefiklerinin askeri olan ve olmayan yardımlarının "daha hızlı" ulaştırılması çağrısında bulundu.

NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın yapıldığı Romanya'nın başkenti Bükreş'te NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile gazetecilere açıklamada bulunan Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Ukrayna'ya yapılan askeri yardımlara değindi.

Kuleba açıklamasında, daha önce NATO'dan silah istediklerini, silah verildiği için Rusya'nın aldığı toprakların ciddi kısmını geri alabildiklerini kaydederek, şimdi ise yapılacak yardımların hızla gönderilmesini talep etti.

"Teslimanlar daha hızlı olmalı"

NATO ülkelerine seslenen Bakan Kuleba, "Rusya'yı yenebileceğimizi kanıtladık. Silahlar ve Batılı ülkelerdeki silah üretimleri hakkındaki kararlar ve bunların teslimatları daha hızlı olmalı" sözlerine yer verdi.

Ayrıca Kuleba, bugünkü NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda bütün bunların nasıl hızlandırılabileceğini konuşacaklarını aktararak, Rusya'nın saldırıları nedeniyle tahrip olan enerji altyapısının tamiratı için gerekli malzemelerin de önemini vurguladı.