image

PeyamaKurd - Rusya ile yaşanan gerilime yönelik açıklamada bulunan Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya'ya karşı halihazırdaki yaptırımların artık işe yaramadığını ve yeni bir yaptırımlar politikası geliştirilmesi gerektiğini ifade etti.

Ukrayna Devlet Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, ABD New Hampshire Senatörü Jeanne Shaheen, Ohio Senatörü Rob Portman ve Connecticut Senatörü Chris Murphy ile Kiev'de bir görüşme gerçekleştirdi.

Devlet Başkanı Zelenskiy görüşmesinde, Rusya'nın Ukrayna sınırlarında ve ilhak ettiği Kırım'da uçak ve askeri teçhizatlarını artırdığını dile getirdi.

Zelenskiy, Rusya'nın birliklerini Ukrayna sınırlarından çekme açıklamasının sözde kaldığını aktararak, bu ülkenin toplamda sadece 10 bin civarında asker geri çektiğini belirtti.

Ukrayna lideri açıklamasında, ABD'ye askeri desteği için teşekkür ederek Ukrayna'nın savunma yeteneklerini artırmak için daha fazla yardım umduğunu vurguladı.

Ayrıca açıklamasında, Rusya'ya karşı halihazırdaki yaptırımların artık işe yaramadığını belirterek, "Baskı uygulamakla beraber, yeni formatta bir yaptırımlar politikası geliştirilmesi gerektiğine inanıyorum" sözlerine yer verdi.

Shaheen de Rusya'ya Ukrayna sınırlarından askeri tahkimatını geri çekmesi için çok güçlü bir sinyal vermeleri gerektiğini bildirdi.