image

PeyamaKurd - Almanya'ya yönelik sert eleştirilerde bulunan Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi danışmanlarından Aleksey Arestoviç, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Rusya'yı Ukrayna'ya tercih ettiğini dile getirdi.

Aleksey Arestoviç, Ukraina 24 televizyonuna verdiği demeçte, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'in Almanya ziyaretinin ve Alman yönetimiyle yaptığı görüşmelerin sonuçsuz kalmasına tepki gösterdi.

Ukraynalı diplomat açıklamalarında, "Merkel yedi yıl direndi ancak sonunda Ukrayna'nın çıkarlarından Rusya lehine vazgeçti" ifadesini kullandı.

Açıklamalarında Ukrayna lideri Zelenskiy'in Kuzey Akım 2'nin inşası ve 'Steinmeier formülünün' uygulaması da dahil bir dizi konusu konuda Merkel'le ortak dil bulamadığını belirten Arestoviç, "Basın toplantısı sırasında nazik açıklamalar, yalnızca tartışma yaşanmaması içindi" yorumunda bulundu.

Ayrıca Arestoviç, batılı ülkelerin Çin'in nüfuzunun artmasından endişe duyduğunu ve Rusya'yla anlaşmaya hazır olduğu görüşünü dile getirerek şu ifadeleri kullandı:

"Anladığım kadarıyla Almanlar bunu ulusal çıkarların korunması olarak görüyor. Bunun Ukrayna için bedeli ağır olabilir, ABD Başkanı Biden'ın çevresinde bile bu tür kişiler var."