image

PeyamaKurd - Tahıl Sevkiyatı Anlaşmasının ardından Ukrayna savaşın gölgesinde ihracata yeniden başlıyor. Konuya ilişkin açıklamada bulunan Ukrayna Altyapı Bakanı Aleksandr Kubrakov, Çornomorsk, Odessa ve Yujnıy limanlarının iki hafta içinde çalışacağını ifade etti.

Rusya’ya değil, Türkiye ile Birleşmiş Milletler’e (BM) güvendiklerini dile getiren Ukrayna Altyapı Bakanı Aleksandr Kubrakov şu ifadelere yer verdi:

“Limanların açılması yönündeki engelleri ortadan kaldırma hedefimizden vazgeçmeyeceğiz. Limanlarımızdan tarım ürünlerinin ihracatının başlaması için teknik hazırlıklara devam ediyoruz.”

Rusya, İstanbul’da Kiev ve Moskova arasında Tahıl Sevkiyatı Anlaşması imzalanmasının ardından Ukrayna'nın Odessa limanını hedef aldı. Rusya ve Ukrayna, Ankara ve Birleşmiş Milletler’in (BM) arabuluculuğunda Odessa, Mariupol ve Herson limanlarından tahıl ihracatı yapılması adına anlaşma imzaladı.

Taraflar arasında yapılan anlaşmaya göre, Ukrayna limanlarına gelen gemilerin silah ve askeri teçhizat taşımadıklarından emin olmak için İstanbul'da dört taraf arasında ortak bir koordinasyon merkezinin kurulması kararlaştırıldı.

"Düşman, seyir füzeleri ile Odessa limanına saldırdı"

Ukrayna ordusu tarafından Telegram’dan bugün yapılan açıklamada, Rusya'nın iki füzeyle limanı vurduğu belirtilerek, "Düşman, seyir füzeleri ile Odessa limanına saldırdı" ifadelerine yer verdi.

"İhracat için teknik hazırlıklara devam ediyoruz"

Bu saldırının ardından Facebook'tan açıklama yapan Kubrakov, "Limanlarımızdan tarımsal ihracatın başlatılması için teknik hazırlıklara devam ediyoruz" dedi.