image

PeyamaKurd- Afganistan'ın başkenti Kabil'de, Taliban tarafından 3 bin 500 ulemanın katılımıyla din âlimleri toplantısı düzenlendi. 3 gün süren toplantı sonrası, verilen kararlar açıklandı. Verilen kararlardan biri, IŞİD-H ile temasın yasaklanması oldu.

Toplantı sonrası yapılan yazılı açıklamada, IŞİD’in Horasan kolu olarak bilinen IŞİD-H "fitneci" olarak nitelendirildi ve Afgan halkına "uzak durun" çağrısı yapılarak, bu örgütle yapılacak olan bütün temaslar yasaklandı.

Taliban yetkilileri tarafından yayınlanan bildiride, "Ulusumuza sesleniyoruz. IŞİD-H adlı fitneci olgu günümüz çağının geçersizidir ve İslami ülkemizde fesat yayan sahte bir mezheptir. Onlara yardım etmek ya da bağlantıya girmek yasaktır" ifadeleri kullanıldı.

Bildiride 11 madde yer aldı

Yayınlanan 11 maddelik bildiride, ayrıca Afganistan'ın İslami bir yönetim sistemine sahip olduğu ve "bu sisteme karşı silahlı muhalefetin isyan ve yolsuzluk olarak kabul edildiği" belirtildi. İslami şeriat ve ulusal çıkarlara yönelik her türlü muhalefetin "yolsuzluk ve yasa dışı eylem olduğu" belirtildi.

Dünya ülkelerine ‘tanıma’ çağrısı yapıldı

Bölge ve dünya ülkeleri, Birleşmiş Milletler ve İslami örgütlerin Taliban liderliğindeki Afganistan'ı tanıması istenilen bildiride, Taliban'ın ülkenin kontrolünü ele geçirmesinin ardından uygulanan tüm yaptırımların kaldırılması ve yurt dışındaki dondurulmuş Afgan varlıklarının serbest bırakılması çağrısı yapıldı.

IŞİD ve IŞİD-H’nin farkı nedir?

IŞİD’in bir kolu olarak kabul edilen IŞİD-H, Horasan bölgesinde faaliyet göstermesinden dolayı bu adı almış durumda. Horasan Afganistan ile Pakistan'ın bir kısmını kapsıyor. 2015'ten beri Afganistan’da faaliyette bulunan örgüt, Afgan sivillere karşı saldırılar düzenleme ve bu olaylarda binlerce kişinin hayatını kaybetmesinden sorumlu olarak biliniyor.