image

PeyamaKurd - Viyana'da nükleer müzakere görüşmeleri devam ederken Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) ve İran belirli konularda uzlaştı.

Tahran'dan yapılan açıklamaya göre çözüme kavuşturulmayan konuların sonuçlandırılması için iş birliği ile diyaloğun güçlendirilmesi hususunda mutabakat sağlandı.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) ve İran, çözüme kavuşturulmayan konuların sonuçlandırılması için iş birliği ile diyaloğun güçlendirilmesi hususunda anlaşmaya vardı.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Rafael Mariano Grossi, bugün başkent Tahran'da İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Muhammed İslami ile bir araya gelmişti.

Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan İslami, görüşmenin verimli geçtiğini belirterek, "Bugün Sayın Grossi ile çözüme kavuşturulmamış konuları gözden geçirdik ve bir sonuca vardık." diye konuşmuştu.

İslami, "UAEA ile İran arasında değiş tokuş edilecek belgelerin en geç hordad ayına kadar (haziran) mübadele edilmesi ve Viyana görüşmelerinin varsayımlarından biri olan 'yeniden uygulama' gününe kadar çözülmesi kararlaştırıldı." ifadelerini kullanmıştı.