image

PeyamaKurd - ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı Uluslararası Koalisyon, Rojava'nın Haseke kentindeki IŞİD operasyonlarına ilişkin bir açıklama yayımladı.

Koalisyon açıklamasında, 20 Ocak 2022'deki ilk saldırının ardından Demokratik Suriye Güçleri’nin, Haseke’nin Geweran mahallesinde bulunan Sinae Hapishanesi’nden kaçan tutukluları yakalamak için operasyon düzenlediği denilerek şu ifadelere yer verildi:

“Eski gözaltı tesisini aktif düşman savaşçılarından temizleyen DSG kurtarma operasyonları yürütüyor ve bölgeyi tamamen güvenli hale getiriyor. Tutuklular, IŞİD’in daha fazla tahribatının önlenmesi için güçlendirilmiş ve sağlamlaştırılmış bir tesise yerleştirildi."

Açıklamada bulunan Birleşik Ortak Görev Gücü-Doğal Kararlılık Operasyonları (CJTF-OIR) Komutanı Tuğgeneral Isaac Peltier, “Bu, sonunda tutukluların asla kaçamayacakları sertleştirilmiş bir hapishanede olmalarını sağlama sürecini hızlandıran büyük bir IŞİD başarısızlığıydı” sözlerini kullandı.

Ayrıca operasyonlarda DSG’nin, Koalisyon desteğiyle, hapishanenin çevresinde kontrolü sağladığına vurgu yapılan açıklamada, “DSG saldırıya hızlı tepki vermesi ve mücadele boyunca gösterdiği çaba, can kaybını azalttı. Saldırganların çoğunluğunun teslim olması ve rehinelerin serbest bırakılmasıyla sonuçlanan müzakereler yaparak durum kontrol edildi. DSG ayrıca IŞİD’in üst düzey liderlerini başarıyla yakaladı” denildi.