image

PeyamaKurd -Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), 2023 yılının başından bu yana Akdeniz’i geçerek Avrupa’ya ulaşmaya çalışan 2 bin 500’den fazla göçmenin öldüğünü ya da kaybolduğunu açıkladı.

New York’taki UNHCR ofisinin direktörü Ruven Menikdiwela yaptığı açıklamada “24 Eylül itibariyle, 2023 yılı boyunca 2 bin 500’den fazla kişi ölü ya da kayıp olarak kayda geçti. Bu sayı, 2022’nin aynı dönemindeki 1.680 kişiye kıyasla üçte iki oranında bir artışı temsil ediyor” ifadesini kullandı.

Güvenlik Konseyi’nde Akdeniz’deki göçmen krizine dair bir toplantıda konuşan Menikdiwela, “Kamuoyunun gözünden uzakta, karada da hayatlar kaybediliyor” dedi.

UNHCR yetkilisi “Batı veya Doğu Afrika’dan ve Afrika Boynuzu’ndan Libya’ya doğru ve kıyıdaki kalkış noktalarından yapılan yolculuk dünyanın en tehlikeli yolculuklarından biri olmaya devam ediyor” dedi

Menikdiwela, “Sahra altı Afrika’dan karayoluyla seyahat eden mülteci ve göçmenler her aşamada ölüm ve ciddi insan hakları ihlalleri riskiyle karşı karşıya kalıyor” ifadesini kullandı.