image

PeyamKurd - Rus paralı asker grubu Wagner'ın, Libya’daki savaş suçları ve Rus ordusuyla bağlantılarının olduğu iddia edildi.

BBC’nin yaptığı araştırmaya göre, Wagner Grubu'nun Libya'da işlenen savaş suçlarıyla ve Rus ordusuyla bağlantıları ortaya çıktı.

Araştırma kapsamında son teknoloji askeri teçhizata dair bir "talep listesini"nin ele geçirildiği kaydedildi.

Uzmanlar bu ekipmanları sadece Rus ordusunun sağlıyor olabileceğini söylüyor.

Rus hükümeti ise Wagner Grubu'yla aralarında bağ olduğu iddialarını reddediyor.

Libya’da ilk olarak Nisan 2019'da, isyancı general Halife Hafter'in başkent Trablus'ta BM destekli hükümete yönelik saldırısı sonrası görülen Wagner hakkında çok şeyin bilinmediği belirtildi.

Ele geçirilen tablet her şeyi ortaya çıkardı!

Wagner Grubu’nun Libya iç savaşında, savaş suçları ve Rus ordusuyla bağlantılarını da içeren operasyonlarının ölçeğini ortaya çıkaran araştırmada, bir militanın Wagner grubu için bıraktığı bir Samsung tablet, grubun kilit rolünü de ortaya koydu.

Tablet, Wagner Grubu'nun paralı askerleri 2020 baharında Trablus'un güneyindeki bölgelerden geri çekildikten sonra bilinmeyen bir savaşçı tarafından geride bırakıldı.

Tablette, cephe hattının Rusça haritalarının yanı sıra grubun varlığını doğrulayan ve grubun operasyonları hakkında eşi görülmemiş şekilde fikir veren içerikler de bulunuyor.

Wagner grubunun içinde ‘o isim de’ yer alıyor!

Belgede, operasyonu kimin finanse edip desteklediğini gösteriyor. Dört tank, yüzlerce Kalaşnikof tüfek ve son teknoloji bir radar sistemi dahil olmak üzere askeri hedeflerin tamamlanması' için gereken malzemelerin listesi bulunuyor.

Bir askeri analist BBC'ye, silah teknolojisinin bir kısmının yalnızca Rus ordusundan temin edilebileceğini söyledi. Wagner grubu uzmanı olan başka bir kişi, listenin Dmitry Utkin'in işin içinde olduğuna işaret ettiğini söyledi.

Utkin, Wagner'i kurduğuna ve adını verdiğine inanılan eski bir Rus askeri istihbarat görevlisidir. BBC, Dmitry Utkin ile iletişime geçmeye çalıştı ancak yanıt alamadı.

Rusya’dan BBC’ye açıklama!

Rusya Dışişleri Bakanlığı BBC'ye yaptığı açıklamada, Kremlin'in 'Libya'daki krize ateşkes ve siyasi bir çözüm bulunmasını teşvik etmek için elinden geleni yaptığını' söyledi.

Bakanlık, Wagner'in Libya'daki faaliyetlerine ilişkin iddiaların çoğunlukla 'hileli verilere' dayandığını ve Libya'da, 'Rusya'nın politikasını itibarsızlaştırmayı' amaçladığını da sözlerine ekledi.

Wagner hakkında

Grup, resmi olarak mevcut değil ancak 2014'te doğu Ukrayna'da Rus yanlısı ayrılıkçılarla birlikte savaşmaya başlamasından bu yana, 10 bin kadar kişinin Wagner ile en az bir sözleşme imzaladığına inanılıyor.

Yaklaşık 1000 Wagner paralı askerinin 2019'dan 2020'ye kadar, Libya'da General Halife Hafter ile savaştığı tahmin ediliyor.

Rusya'daki BBC, eski paralı askerlerden birinden Wagner'i anlatmasını istedi. Paralı asker, bu soruyu “Ülkemizin sınırlarının ötesinde devletin çıkarlarını gözetmeyi amaçlayan bir yapıdır” diye yanıtladı.

Grubun paralı askerlerine gelince, onların ya 'savaş profesyonelleri', ya iş arayan insanlar ya da ülkelerine hizmet etmek isteyen 'romantikler' olduklarını söyledi.

Başka bir eski paralı asker de BBC'ye, açık bir davranış kuralı olmadığını söyledi. Yakalanan bir mahkumun aktaracak bilgisi yoksa veya 'köle' olarak çalışamıyorsa, 'sonuç açıktır'.