image

PeyamaKurd - Doğu Akdeniz’de ortak gaz ve petrol arama faaliyetlerinde bulunan Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail’li diplomatlar; Doğu Akdeniz'de barış, güvenlik, istikrar, refahı sağlamak ve ekonomik işbirliğinin önemini tartışmak için ABD heyetinin başkanlığında Washington’da bir toplantı gerçekleştirdi.

ABD Dışişleri bakanlığından yapılan açıklamaya göre toplantı 20 Mart'ta ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun katılımıyla Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail'in yaptığı ortak açıklamanın devam niteliğindeydi.

Pompeo bu toplantıda, ABD'nin üçlü mekanizmaya desteğinin altını çizerken ekonomik işbirliğini artırmanın önemine vurgu yapmıştı.

Öte yandan ABD Ekonomik İlişkilerden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Manisha Singh'in ev sahipliğinde yapılan toplantıya Kıbrıs'ın ABD Büyükelçisi Marios Lysiotis, Yunan Ticari Ateşesi Theodoros Bizakis ve İsrail'in ABD Misyon Başkanı Yardımcısı Benjamin Krasna katıldı.

Yetkililer ortak ekonomik ve ekonomi ile ilgili ulusal güvenlik konularının çözümü için kullanılabilecek enstrümanlar üzerinde tartıştı.