image

PeyamaKurd - ABD Başkanı Donald Trump yönetimi Suriye'den asker çekme kararı alırken, YPG öncülüğündeki Demokratik Suriye Güçleri'nin (DSG), Suriye'de kontrol ettiği alanlar için Avrupa ve Arap ülkelerinden aradığı desteği bulamadığı iddia edildi.

’21 ülkenin yarısı olumsuz görüş belirtti’

Wall Street Journal (WSJ) gazetesinin ABD'li ve yabancı yetkililere dayandırdığı iddiasına göre Trump yönetimi, bugüne kadar 21 ülkeden Suriye'ye asker gönderme talebinde bulundu ve bunların yarısı olumsuz geri dönüş aldı.

WSJ'nin haberinde isimleri açıklanmayan yetkililerin, geri kalan ülkelerin de çok küçük ölçekli destek sözü verdiğini kaydettiği belirtiliyor.

Haberde, ABD'li yetkililerin ocak ayında İngiltere, Almanya, Fransa, Danimarka, Avustralya, Norveç ve Belçika başkentlerinde ilk tur görüşmelerini gerçekleştirdiği ifade ediliyor.

‘Ülkelerden farklı destek politikaları’

Çoğu Avrupa ülkesinin içerideki siyasi baskıdan dolayı sadece IŞİD terör örgütü ile mücadelede yer almak istediği, fakat IŞİD sonrası süreçte Suriye'de bulunmak istemediği ifade ediliyor.

Bazı ülkelerin ABD'nin Suriye'deki stratejisinin detaylarını açıklamasını beklediği, diğer bazı ülkelerin de askeri operasyonlardan ziyade sadece insani yardım konularında destek verebileceğini ifade ettiği iddia ediliyor.

‘ABD askerlerinin çekilmesi de karmaşık durumda’

Bunun yanı sıra ABD'nin Arap ülkelerinden de ekonomik ve askeri olmayan yardımlar yapma talebinde bulunduğu ifade edilen haberde, Trump yönetiminin müttefik ve ortaklarından DSG'nin kontrol ettiği alanlarla ilgili aradığı desteği bulamamasının, ABD askerlerinin ülkeden çekilmesini de karmaşıklaştırdığına vurgu yapılıyor.