image

PeyamaKurd - Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün yaptığı açıklamada Şubat ayında Riyad'a gideceğini ve Suudi Arabistan'da resmi temaslarda bulunacağını açıkladı.

Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, önemli görüşmeye ilişkin önemli bir yazı kaleme aldı.

Taraflar arasında birçok fikir ayrılığı olduğunu ve en önemli sorunun ise Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nda öldürülmesi olduğunu aktaran WSJ şu yoruma yer verdi:

“Görüşme çabalarını ve süreci yakından bilenler Erdoğan ve Suudi Arabistan veliaht prensinin haftalardır görüşme fırsatı kolladığını söyledi. Katarlı yetkililer geçen ay birer gün arayla Doha’da olan iki adamı bir araya getirmeye çalıştı ama başarılı olamadı.”

“Erdoğan için buradaki hesaplamalar jeopolitikten daha çok para odaklı olabilir” diyen WSJ, Suudi Arabistan’ın bir yıldır uyguladığı gayrı resmi Türk mallarına boykotu sonlandırabileceğini belirtti.

Öte yandan WSJ, daha önce de ortaya atılan bir iddiaya yer verdi.

Cemal Kaşıkçı cinayetine dikkat çeken WSJ, “Bu sırada bölgedeki yetkililerin dediğine göre Prens Selman, Erdoğan’dan Kaşıkçı’nın ölümünü tekrar gündeme getirmeme ve Türk medyasının da bu konuyu haberleştirmemesinin sözünü istiyor” iddiasında bulundu.