image

PeyamaKurd - Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın Batı'nın yaptırımlarından kurtulmak için ismi “kara listede” olan bir çok üst düzey askeri yetkilisini değiştirdiği iddia edildi.

Suriye’de 2011'de başlayan ayaklanmanın ardından gelen kanlı olaylara yanıt olarak ABD, İngiltere ve bazı Avrupa ülkeleri, yaşanan kitlesel insan hakları ihlallerine karışan birçok Suriye hükümeti yetkilisini “kara listeye” aldı. Bu ülkeler, söz konusu kişilerin kendi sınırlarına geçişlerini yasakladı ve banka hesaplarını dondurdu.

Ancak bu yaptırımlar, Suriye’de insan hakları ihlallerinin son bulmasını sağlamadı. Aynı şekilde Esad’ı da ciddi bir şekilde siyasi çözüme yönelmeye zorlamadı.

Söz konusu yaptırımların uygulanmaması bazı Arap ülkelerinin Esad yönetimine yönelik tavrını değiştirmesine, ilişkilerde normalleştirmeye ve 19 Mayıs'ta Suriye’nin Arap Birliği’ne yeniden katılmasına yol açtı.

“Zaman aşımına güvenerek hamleler yapıyor”

Atlantic Council’in hazırladığı rapora göre, Esad, zaman aşımına güvenerek ve güvenlik konularında yeni atamalar yaparak yaptırımlardan sıyrılmak istiyor. Öte yandan Şam yönetimi, Maraş merkezli 6 Şubat depreminden sonra yaptırımların ülkeye insani yardımların ulaştırılmasını engellediğini savunarak bunu bir koz olarak kullanıyor.

Rapora göre Esad, her yılın başı ve ortasında, ordusundaki yeni atamaları ve terfileri detaylandıran bir bülten yayımlıyor.