image

PeyamaKurd-  Yemen'de Birleşik Arap Emirlikleri tarafından desteklenen Güney Geçiş Konseyi, ülkenin güneyinde özerklik ilan etti.

Yemen hükümeti ise ayrılıkçı Güney Geçiş Konseyi'nin ülkenin güneyindeki özerklik ilanı reddetti.

Hükümet bunu, geçen ağustosta başlayan silahlı isyanın devamı olarak niteledi.

Yemen Dışişleri Bakanı Muhammed el-Hadrami,  sosyal medya hesabından bir açıklama yayınlayarak, "Sözde Geçiş Konseyinin, güneyin idaresi konusundaki ısrarına ilişkin ilanı, geçen ağustostaki silahlı isyanın devamından başka bir şey değildir" dedi.

Hadrami, söz konusu ilanı, hükümetle konsey arasında, geçen kasımda imzalanan Riyad Anlaşması'ndan tamamen çekilme ve reddetme olarak kabul ettiğini söyledi.

‘Tehlikeli ve felakete sürükleyen sonuçlarından konsey sorumlu’

Böyle bir ilanın tehlikeli ve felakete sürükleyen sonuçlarına dair sorumluluğun konseyde olduğuna söyleyen Hadrami, "Sözde konsey, Riyad Anlaşması'na göre uygulanması gerekenlerden üzerine düşeni yerine getirmekten ve aklı kullanmaktan geri duruyor. Devlete karşı silahlı isyanı sürdürme ilanıyla başarısızlığını örtmekte ve kaçışta ısrar ediyor" ifadesini kullandı.

Geçiş Konseyi: Hükümet görevlerini yerine getirmedi

Güney Geçiş Konseyi Özerklik karanın alınmasındaki nedene dair ise, Yemen'de hükümetinin, görevlerini yerine getirmemek konusunda ısrarcı davranmasının ardından güneylilerin onurlu bir hayat için, haklarını koruyan icraatları yerine getirmek zorunda kaldıklarını belirtti.