image

PeyamaKurd - Arap koalisyonu, Suudi Arabistan Kuvvetlerinin Yemen hükümeti ile koordineli olarak Sokotra adasına ulaştığını bildirdi.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon, Yemen güçlerine "eğitim ve destek" sağlama amacıyla gönderilen Suud güçlerinin Sokotra Adası'na ulaştığını duyurdu. Yapılan açıklamada, “Suudi Arabistan kuvvetlerinin Sokotra adasındaki mevcudiyeti, yemen hükümetinin çizdiği çerçevede ve bilgisindedir” ifadesi yer aldı.

Yemen Hükümeti daha önce, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Sokotra adasındaki askeri varlığını yasal bulmadığını söyleyerek, Suudi Arabistan’a çağrıda bulunmuştu.

Suudi Arabistan'ın El-İhbariye kanalının haberine göre, koalisyona ait Twitter hesabından yapılan açıklamada, Suudi Arabistan güçlerinin Sokotra Adası'na ulaştığı ve "Yemen hükümetiyle ortak koordine çerçevesinde" burada bulunduğu belirtildi. 2 Mayıs Çarşamba günü kendilerini taşıyan 3 uçağın Hadibu kentindeki Sokotra Havalimanı'na varmasının ardından havalimanı çevresinde konuşlanmıştı. Askerlerin yanı sıra aralarında 6 tankın da yer aldığı askeri araçların nakli de gerçekleşmişti. BAE askerlerinin ertesi gün de Sokotra Limanı çevresinde konuşlandığı bildirilmişti.

BAE'ye bağlı askerlerin Sokotra Adası'na gelerek konuşlanmasının ardından Yemen Cumhurbaşkanı Abdurrabbu Mansur Hadi, Suudi Arabistan ile iletişime geçmiş, bunun üzerine sorunu çözüme kavuşturmak için Suudi Arabistan tarafından bir heyet de adaya gönderilmişti. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri sözcüsü Albay Turki el-Maliki, "Yemen hükümeti ve koalisyon arasında ortak kapsamlı bir koordinasyon mekanizması kurulması konusunda anlaşma sağlandı." açıklamasını yapmıştı. Yemen sahillerine 500 kilometre uzaklıktaki 6 adadan oluşan Sokotra,  Aden Körfezi ve Afrika Boynuzu açıklarında Hint Okyanusu'nda stratejik bir konumda bulunuyor