image

PeyamaKurd - Suriye’nin Humus kentinde, Beşar Esad rejiminin sivillere karşı savaş suçlarına karıştığını kanıtlayan yeni belgeler yayınlandı.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK), Esad rejiminin 2012-2014 yıllarında Humus'un Abdülkadir Şukfe Askeri Hastanesinde 5 bin 210 sivili öldürdüğünü ortaya koyan "Viktorya 300" adlı belgeleri paylaştı.

SMDK'nin başkanı Nasır Hariri, İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, söz konusu belgelerin tamamının Esed rejiminin Humus ilinin El Vaer semtinde yer alan Abdlükadir Şukfe Askeri Hastanesinin adli tıp kurumunda çalışan doktorlar ve dönemin Humus Valisinin imza ve mühürlerinin yer aldığını belirtti.

Öldürülen kişiler arasında çocukların da yer aldığını ifade eden Hariri, kurbanların Humus ilinin Tel El-Nasır toplu mezarında gömüldüğünü ifade etti.

Hariri, katliamın faillerinden hesap sorulması için ABD, Avrupa Birliği, İngiltere, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Meclisi ve uluslararası insan hakları kuruluşlarıyla ortak çalışma yürüteceğini aktardı.Belgeleriyle ortaya çıkarılan bu katliamın Esed rejiminin yalnızca bir hastanede işlediği sistematik katliamlardan biri olduğunu vurgulayan Hariri, Esed rejiminin 10 yıldır işlediği sistematik katliamların boyutlarının bundan çok daha büyük olduğunu ifade etti