image


Pazartesiden itibaren KDV ve yüzde 7 sektör indirimi olarak toplamda yüzde 7'lik bir indirim

► Yüksek enflasyonun etkilerini 2022'de büyük oranda ortadan kaldırmayı hedefliyoruz

► Gıda ürünlerindeki KDV'yi yüzde 1'e indiriyoruz


PeyamaKurd - Erdoğan, KDV sisteminde sadeleştirme programı çerçevesinde, temel gıda ürünlerinde yüzde 8 olan KDV'nin yüzde 1'e indirildiğini duyurdu. Erdoğan, Gıda ürünlerinde pazartesi günüden itibaren yüzde KDV ve yüzde 7 sektör indirimi olarak toplamda yüzde 7'lik bir indirim yapılmasını milletimiz adına bekliyoruz çağrısı yaptı. 

Türkiye Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin yeni ekonomi paketinin detaylarını açıkladı. Söz konusu açıklama sonrası, Türkiye Ekonomi Modeli ve Enflasyon Tedbirleri Tanıtım Toplantısı'nda konuşan ürkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Mal ve hizmetlerine uygulanacak katma değer vergisi oranlarının tespitine ilişkin kararda değişiklik yapılmasına dair kararın yürürlüğe konulmasına 3065 sayılı katma değer vergisi kanunun 28. Maddesi gereğince karar verilmiştir. Ben de şu anda imzamı atıyorum" dedi. 

Erdoğan, "Ülkemiz ekonomisini yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazlayla büyütme yolunda kararlılıkla ilerliyoruz. Yüksek enflasyonun etkilerini de 2022 yılı içinde büyük oranda ortadan kaldırmayı hedefliyoruz" ifadelerini kullandı. 

"KDV sisteminde sadeleştirme programı" 

"KDV sistemini sadeleştirme programımız kapsamında temel gıda ürünlerinde yüzde 8 olan KDV'yi yüzde 1'e indiriyoruz" açıklamasında bulunan Erdoğan,  şöyle konuştu:

"KDV'yi yüzde 1'e inen ürünler enflasyon sepetinde, ciddi bir ağırlığa sahiptir. Bunlar pirinç, makarna, et, balık, çay, kahve, su, süt ve süt ürünleri, yemeklik yağlar, meyveler, sebzeler, bakliyat çeşitleri gibi insanlarımızın günlük hayatlarında sık tükettikleri ürünlerdir. Üretim toptan ticaret ve perakende ticaret aşamalarının hepsini de kapsayan gıda ürünlerindeki KDV'yi yüzde 1'e indiren Cumhurbaşkanlığı düzenlemesini yarınki Resmi Gazete'de yayımlıyoruz.

Az önce de huzurlarınızda imzayı attım. Düzenlemenin şimdiden sektörlerimize milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Milletimizi enflasyona ezdirmeme sözümüzü yerine getirmek için nere gerekiyorsa yapıyoruz yapmaya da devam edeceğiz."

"KDV ve yüzde 7 sektör indirimi"

Gıda ürünlerinde pazartesi günüden itibaren yüzde KDV ve yüzde 7 sektör indirimi olarak toplamda yüzde 7'lik bir indirim yapılmasını milletimiz adına bekliyoruz" çağrısında bulundu.

"Her rahmetin bir zahmeti her nimetin bir külfeti olduğu gibi Türkiye'yi  dünyanın en büyük ekonomisi arasına sokma hedefimizin bedeli de şimdiden yapacağımız bu fedakârlıktır" diyen Erdoğan, "İçinden geçtiğimiz şu kritik dönemde devletin yaptığı fedakarlığı ve üstlendiği yükü paylaşmak herkes için milli bir görevdir. Hepimizin aynı gemide olduğunu unutmamalıyız" dedi.