image

PeyamaKurd - Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine uyum amacıyla 7 yeni Cumhurbaşkanlığı kararnamesi Resmi Gazete'de yayımlandı. Yüksek Askeri Şura (YAŞ), Devlet Denetleme Kurulu, Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreterliği ve Adli Tıp'ın yapıları yeniden yapılandırıldı.

Söz konusu yeni KHK’larda Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle Yüksek Askeri Şura'nın yapısı yeniden düzenlendi. 8 numaralı kararnameye göre Yüksek Askeri Şura, Cumhurbaşkanının başkan olarak belirleyeceği Cumhurbaşkanı Yardımcısının çağrısı ile yılda en az bir kez toplanacak. Cumhurbaşkanı gerektiğinde Şurayı toplayabilecek.

Askeri Şura’da düzenleme

Cumhurbaşkanı Yardımcıları, Hazine ve Maliye Bakanı ile Milli Eğitim Bakanı da Yüksek Askeri Şura üyesi olacak.

Öte yandan 6 üniversiteye rektör atanmasına ilişkin Cumhurbaşkanı kararları da Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Rektörlüğüne Prof. Dr. Nuri Aydın getirildi. 

Daha önce doğrudan bağlanmayan Genelkurmay Başkanlığı artık, Milli Savunma Bakanına bağlandı. Yeni çıkarılan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'yle Genelkurmay Başkanlığı, Milli Savunma Bakanına bağlanmış oldu.