image

PeyamaKurd- 1993 yılında derin devlet tarafından Batman’da öldürülen DEP Milletvekili Mehmet Sincar’ın avukatı, yeniden açılan soruşturma dosyasında siyasi sorumluluktan kurtulmak adına mahkemelere yıkılarak kapatılmaya çalışıldığını söyledi.

Milletvekili Mehmet Sincar, Demokrasi Partisi (DEP) Parti Meclisi üyeleri Habip Kılıç ve Hikmet Kılıç’ın faili meçhul ölümlerini araştırmak için gittiği Batman’da 1993 yılında Jitem ve Hizbulkontra tarafından öldürülmüştü. DEP Milletvekili Mehmet Sincar’ın yeniden açılan soruşturma dosyasında ilerleme kaydedilmediğini belirten Sincar ailesinin Avukatı Özcan Karakoç, soruşturma sürecinin ciddiyetsiz ele alındığını ve birçok önemli noktanın aydınlatılmaması için çaba sarf edildiğini kaydetti.

Bir Hizbullah sanığının suçlu olarak yakın zamana kadar tutuklu bulunduğunu hatırlatan Karakoç, “Anayasa Mahkemesinin bahar ayında verdiği karara göre askeri hakimin yargılama yaptığı dosyalarda yargılama hakkı ihlal edilmiş sayılıyor ve bu ihlal ancak yeniden yargılama ile giderilir deniyor” diyerek sanığın tutukluluk halinin sonlandırılmasına dikkat çekti. Anayasa Mahkemesinin kararıyla bütün Hizbullah dosyalarının tekrar yargılamaya döndüğünü hatırlatan Karakoç, “Bu sebeple bu dosyada artık tutuklu sanık bulunmuyor” dedi.

“YILLARCA ARAŞTIRILIP SORUŞTURULMAMIŞ”

Evrensel’den Can Deniz Eraldemir’in haberine göre yeniden duruşma olacağını belirten Karakoç, “Başbakan Tansu Çiller ‘failler yakalandı’ diyor. İki gün sonra İçişleri Bakanı ‘azmettirenler yakalandı’ diyor. Dört gün sonra İçişleri Bakanı ‘Her şeyi birbirine karıştırdınız, böyle açıklama mı olur?’ diyor. Oysa ki biz yıllarca araştırılıp soruşturulmadığını görüyoruz” dedi. Aynı dönemde çıkan kitaplarda cinayette JİTEM’in yer aldığının iddia edildiğini hatırlatan Karakoç, “Bir milletvekilinin faili meçhulleri araştırmaya gittiği Batman’da, kendisinin faili meçhule uğraması gibi bir gerçekliğe ışık tutuyor” diye konuştu.

Mehmet Sincar’ın dosyasının ülkedeki pek çok dosyada olduğu gibi siyasi sorumluluktan kurtulmak adına mahkemelere yıkılarak kapatılmaya çalışıldığını belirten Karakoç, “Ceza yargılamasında maddi gerçeği bulmak esastır. Maddi gerçeğin bulunması için de tüm deliller toplanmalıdır” diye vurguladı. “Bu ülkede Susurluk kazasından sonra kurulan komisyonlarda Mehmet Sincar cinayeti var. Ergenekon dosyasında gizli tanığın birisinin bu cinayeti JİTEM’in gerçekleştirdiği iddiası var” diyen Karakoç, gerçek bir yargılama yapılırsa o dönemin karanlık yüzünün biraz daha aydınlanacağına dikkat çekti. Mahkemelerin alacağı tutumun önemini vurgulayan Karakoç, “Bu davalar çok irdelenmesi istenen davalar değil, ama bu mahkemenin tutumunu 2 Ekim’deki davada görmüş olacağız” dedi.