image

PeyamaKurd - Halk Savunma Birlikleri (YPG) Sözcüsü Nuri Mahmud, “Suriye rejiminin yeni bir savaşı yürütecek gücü olduğuna inanmıyoruz ancak bize saldırı olursa gereken yanıtı veririz, dünyanın terörü olan IŞİD’i yendiğimizi unutmasınlar” ifadelerini kullandı.

K24’e konuşan Mahmud, Şam’la ilişkileri ve Rusya’nın bölgeye yaklaşımıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

‘Gereken yanıtı veririz’

Şam rejiminin mevcut durumu sürdürmek istediğini dile getiren Nuri Mahmud, “Suriye rejiminin yeni bir savaşı yürütecek gücü olduğuna inanmıyoruz ancak bize saldırı olursa gereken yanıtı veririz” dedi.

“Dünyanın terörü olan, bölge ülkelerinin desteklediği ve o çok övündükleri Suriye ordusunu alt eden IŞİD’i yendiğimizi unutmasınlar” diyen Mahmud, sorumluluk bilinciyle hareket edilmesi gerektiğini belirtti.

Tüm halkların temsil edildiği demokratik bir Suriye’den yana olduklarını kaydeden Mahmud, rejimi aklıselim davranmaya davet ettiklerini söyledi.

‘Rusya ticaret yaptı’

Rusya’nın Suriye gerçeklerine göre değil kendi menfaatlerine göre hareket ettiğini savunan Nuri Mahmud, “Rusya’nın siyasetleri çok ucuz çıktı. Dönemsel menfaatleri esas aldılar. Rusya, Suriye üzerine Türkiye’yle ticaret yaptı. Suriye’de en az etkili olan güç Rusya” dedi.

Rusya’nın imzalanan bazı anlaşmalar dışında rejim üzerinde de etkisinin düşünüldüğünden az olduğunu söyleyen Mahmud, “Rusya, askeri gücüyle Suriye’de var ancak Şam üzerinde bir etkisi yok, ki Şam’a hükmetmek de bugün o kadar önemli değil.

İdlib’de El Kaide var, Türkiye’nin işgali gibi bir işgal var. Rusya, iddia edildiği gibi rejim tarafından Suriye’ye davet edilmişse bile İdlib, Efrin, Bab, Cerablus ve Azez’deki işgallere karşı sessiz kalıyor. Hatta bunlarla ittifak halinde de diyebiliriz” ifadelerini kullandı.