image

PeyamaKurd - YPG Sözcüsü Nuri Mahmud, olası bir operasyonda sonucun Efin, Serêkaniyê ve Gire Spi’deki gibi olmayacağını belirterek, “Saldırı olursa yeni şeylerle karşılaşacaklar” dedi.

PKK medyasına demeç veren Mahmud, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Rojava’ya yönelik olası bir operasyonu hakkında konuştu.

Erdoğan’ın Rojava ve YPG’ye yönelik sözlerinin “yeni olmadığını” dile getiren Mahmud, “Açıkça ilan etse de etmese de hemen hemen her gün Şehba, Til Rifat, Serêkaniyê, Til Temir, Ayn Şsa ve M4 karayoluna dönük saldırılar sürüyor. Erdoğan bir süredir diplomatik alanda da medyada da bu saldırıları yapmanın çabası peşinde olduğunu zaten saklamıyor. Günlük olarak SİHA’larla Rojava genelinde vatandaşlarımızı ve üyelerimizi hedef alan saldırılar düzenliyor. Yeni ve daha büyük bir işgal saldırısı başlatma girişimleri var” dedi.

Suriye hükumet güçlerinin Rusya’nın arabulucuğuyla bölgede bulunduğunu dile getiren Mahmud, Rusya ve ABD’nin olası bir operasyona karşı “net bir görüş” yansıtmadıklarını söyledi.

“Savaş ilanını ciddi bir tehlike olarak görüyoruz”

“Erdoğan’ın savaş ilanını ciddi bir tehlike olarak görüyoruz” diyen Mahmud, “Bu saldırıların tamamı Rusya-ABD-Uluslararası Koalisyon, biz ve Türkiye arasında yapılan anlaşmanın ihlalidir. Bu güçler, bu anlaşmanın garantör güçleridir. Tüm dünya, Erdoğan’ın talimatıyla hareket eden Türk ordusunun bu anlaşmayı çiğnediğini bilmelidir. Uluslararası güçler, ABD-Rusya garantörlüğünü yerine getirmelidir. Gerekirse Türkiye’ye ‘dur’ demelidir” ifadelerini kullandı.

Nuri Mahmud, “Türkiye’nin saldırılarıyla beraber IŞİD saldırıları da gelişiyor. IŞİD yeniden güçleniyor. Dünya bunu gözden geçirmelidir. AKP-MHP iktidarı ve Erdoğan’ın IŞİD’le ilişkilerini gözden geçirmenin zamanı gelip geçiyor. Bu konuda binlerce delil ve ispat var. Heseke’deki cezaevi saldırısı bunun örneğiydi. Şimdi Hol Kampı’nda IŞİD’in yeniden saldırı yapma tehlikesi var. Bunlar birbiriyle bağlantılıdır” dedi.

“Halbuki Kuzey-Doğu Suriye hiçbir zaman tehlike olmadı” diyen Mahmud, “Bugün tüm gücümüz kendini örgütlemiştir. Efrin, Serêkaniyê ve Gire Spi’de olanlar tekrar olmayacak. Saldırı olursa yeni şeylerle karşılaşacaklar” ifadelerini kullandı.