image

PeyamaKurd - YPG’nin bir kolu olan Kadın Koruma Birlikleri’nin (YPJ), ABD’nin eski Dışişleri Bakanı ve First Lady Hillary Clinton’a, IŞİD’e karşı savaşan Kürt kadın savaşçıların öyküsünü anlatan "Kobani’nin Kızları" kitabının dizi uyarlamasını çekmeye hazırlandığı için bir teşekkür açıklaması yaptığı kaydedildi.

North Press ajansından elde edilen bilgilere göre YPJ, drama dizisi olarak çekilecek olan “Kobani’nin Kızları: Bir İsyan, Cesaret ve Adalet hikayesi” adlı dizi için, Hilarry Clinton ve kızı Chelsea’ye bir teşekkür notu gönderdi.

YPJ Başkomutanı Nesrin Abdullah, YPJ savaşçılarının diziyi yapma fikrinden dolayı HiddenLight Productions'a minnet ve takdirlerini dile getirerek başladığı mesajda, kendilerinin Rojava’daki mücadelesine bir çok firmanın şahit olup hikayeler ve yazılar kaleme alındığını, ancak çok az kişinin bu mücadeleyi dışa yansıtıp tanıtabildiğini aktardı.

Nesrin Abdullah, yapılacak olan dizi için mücadelelerini daha çok etkileyeceğini ve bölgedeki kadınları da bu konuda teşvik edeceğini belirterek çabalarına ışık tutacağını ifade etti.

Nesrin Abdullah, böyle bir projenin gerçekleşmesi adına gereken her türlü desteği vermekten mutluluk duyacaklarını kaydetti.

Nesrin Abdullah Hillary Clinton’a yazdığı mektupta sözlerini şu şekilde sonlandırdı:

“Biz Rojava’nın özgür kadınları olarak burada tarih yazıyoruz; varlığımızı ve haklarımızı korumak adına savaşıyoruz. Sizlerde kendi dünyanızda bu tarihi olayı belgeleyerek özgürlük, adalet, insanlık ve kadın hakları için verilen mücadelenin gerçekliğini dünyaya aktarıyorsunuz.”

Yazar Gayle Tzemach Lemmon, terör örgütü IŞİD’e karşı Rojava’da mücadele eden ve YPJ savaşçılarının rolünü konu alan “Kobani’nin Kızları: Bir İsyan, Cesare ve Adalet Hikayesi” adlı kitabını yayımladı.

Kitap, New York’ta en ünlü ve değerli kitapları yayımlamasıyla bilinen yayıncılık şirketi Penguin Random House tarafından basıldı.

Önceki haftalarda eski ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile kızı Chelsea Clinton'a ait prodüksiyon şirketinin, Rojava’nın  Kobani şehrinde IŞİD’e karşı savaşan YPG’li kadın savışçıları anlatan bir kitabın televizyon dizisi haklarını satın aldığı bildirilmişti.

Çeviri | PeyamaKurd