image

PeyamaKurd - YPJ Genel Komutanlık Üyesi Axin Nucan, DSG'nin yıllık toplantısına ANF'ye açıklamalarda bulundu. Esas gündem maddelerinden birinin IŞİD’e karşı mücadele olduğunu belirten YPJ Komutanı konuya ilişkin olarak şunları belirtti:

“IŞİD’le mücadele noktasında başarı elde ettik ama mücadelenin bitmediğinin de bilincindeydik. Bu toplantıda daha güçlü tartışıp karar aldık ki IŞİD’e karşı mücadelede daha büyük başarılar elde edelim. Her zaman belirttiğimiz gibi bu bizim için esas olan bir mücadeledir. Toplantımızda birkez daha bu duruma dikkat çekildi.

Bizler DSG olarak ve O’nun içerisinde YPJ olarak tarihi bir görevle karşı karşıya olduğumuzu biliyor ve bu tarihi sorumluluğu daha iyi bir şekilde yerine getirmek istiyoruz. Bunun için elde ettiğimiz tecrübelerden yola çıkarak zayıf kaldığımız yönleri ele aldık. Yine güçlü yönlerimizi de görüp bunları daha fazla güçlendirmenin yollarını aradık. Toplantımızdaki bir tartışma konusu buydu.”

Bölgede bulunan komşu güçlerle barış içinde olmayı tercih ettiklerini ifade eden YPJ komutanı, “Toplantımızda buna uygun olarak bölgede huzur, istikrar ve çözümün nasıl gelişebileceğine dönük fikirlerde gelişti. Barışın yolunun hangisi olduğu ve huzur ortamının nasıl sağlanabileceği konuşuldu. Kalıcı barışı sağlayıp halkımıza huzur ortamını yaratmanın arayışındayız. Buna inanıyoruz ve Suriye Rejimi’yle bir çözüme hazırız. Kürtler ve tüm Suriye halklarının hakları tanınıp anayasal güvenceye kavuşturulması temelinde Suriye Rejimi’yle bir çözüme hazırız. Bunu dün de söylüyorduk, bugün de yine bu biçimde tartıştık ve ifade ediyoruz” diye konuştu.

"5 Km'lik Alandan Güçlerimizi Çekiyoruz"

Toplantının önemli gündem maddelerinden birinin sınır güvenliği olduğunu aktaran YPJ Genel Komutanlık Üyesi Axin Nucan sınır güvenliğine ilişkin olarak:

“Güvenli Bölge planı halen tartışılmakta olan bir plan. Henüz ayrıntılar netleşmiş değil, tartışılan konular var. Çünkü Türkiye’nin de bizim de kabul etmediğimiz bazı noktalar var.

Bazı iyi niyetli pratik adımlar var. Şu anda sınırdan 5 kmlik alandan YPG, YPJ güçlerini çekiyoruz. YPG, YPJ’yi çektiğimiz alanlarda bölgelerin askeri meclislerinin savaşçıları yerleşiyor. Ama henüz sınır güvenliği için tartışmalar sonuçlanmış değil. Halkımızın güvenliği ve huzuru için atılacak her adım için tartışmaya açığız ve 7-8 yıldır bunun çağrısını yapmaktayız.” diye konuştu.