image

PeyamaKurd - AKP'nin KHK'lıların oy kullanmaması yönündeki talebini reddeden Yüksek Seçim Kurulu, 41 bin 132 kişi ile memur olmayan sandık kurulu başkan ve üyelerinin araştırılmasına karar verdi.

İstanbul seçimlerine yönelik AKP ile MHP'nin yaptığı itirazların ele alındığı görüşmelere ara karar açıklayan YSK, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilenlerin oy kullanabileceğini açıkladı.

YSK, İstanbul seçimlerine yönelik itirazlara ilişkin kısıtlı seçmen iddiasıyla ilgili olarak 41 bin 132 kişi ile memur olmayan sandık kurulu başkan ve üyelerinin araştırılacağını duyurdu.

Öte yandan karara ilişkin açıklamada bulunan AKP İstanbul Milletvekili Abdullah Güler, YSK'nın kararıyla ilgili; "Bizim YSK'ya sunduğumuz dilekçenin ek bir dilekçeydi bu. Süreç devam edecek, yakından takip ediyoruz” sözlerini kullandı.

Güler, memur olmayan 41 bin 132 sandık başkanının da YSK tarafından araştırılacağını belirtti.  Konuyla ilgili bilgi veren Güler, "Bunlar bizim tespitlerimizdi. Bu manadaki itirazımızla ilgili YSK gereken araştırmayı yapacaktır” şeklinde konuştu.