image

PeyamaKurd - Yunanistan gazetesi Kathimerini, Atina'da yetkililerin Türkiye ile bekledikleri olası kriz senaryolarını yazdı. Buna göre, Kiryakos Miçotakis hükümeti her iki ülkenin de seçimlere hazırlandığı süreçte Erdoğan'ın gerilimi tırmandıracağına inanıyor.

İki ülkenin de 2023 yılında seçimlere hazırlandığına dikkat çekilen haberde, bu süreçte 2020'deki göçmen gerilimi ve 1996'daki Kardak krizi gibi senaryoların yanı sıra Türkiye'nin Akdeniz'de sondaja başlaması gibi ihtimallerin Atina'da olası görüldüğü öne sürüldü.

Haberde, iki komşu arasında "sıcak bir olayın" yaşanmasının dışlanmadığı belirtildi.

Masadaki senaryolar ne?

Yunanistan'ın 2023'te iki parlamento seçimi düzenlemek zorunda kalabileceğini, Türkiye'de ise hem cumhurbaşkanlığı hem parlamento seçimleri yapılacağını hatırlatan Kathimerini, bu süreçte Yunan yetkililerin olası gördüğü gerilim senaryoları şöyle sıraladı:

Göçmen krizi: Kathimerini, "Yunan yetkililer Erdoğan'ın mültecileri ve göçmenleri Yunan sınırına doğru iterek 2020'deki göçmen krizi yaratma girişimini tekrarlamaya çalışabileceğine inanıyor" ifadelerini kullandı.

Kardak krizi: Gazeteye konuşan yetkililer, 1996'daki Kardak krizinin bir benzerinin yaşanabileceğini söyledi.

Sondaj gerilimi: Habere göre, Atina'da üzerinde durulan bir diğer senaryo da yeni bir sondaj krizi. Buna göre, Türkiye'ye ait bir sondaj gemisinin Libya'yla yapılan ve Yunanistan'ın tanımadığı 'Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılması Anlaşması çerçevesinde harekete geçirilebileceği düşünülüyor.

'Erdoğan iki seçim öncesi kriz çıkarabilir'

Haberde öne sürülen bir diğer senaryo ise Yunanistan'daki parlamento seçimlerine ilişkin.

Buna göre, Temmuz 2023 öncesinde düzenlenmesi beklenen seçimlerde herhangi bir partinin çoğunluğu sağlamasının beklenmemesi ve ikinci bir seçim düzenlenmesi öngörülürken, Atina'daki siyasi karmaşa sırasında "Erdoğan'ın büyük bir krizi provoke etmesinden endişe duyuluyor."