image

PeyamaKurd - Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Mısır, Fransa, Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve GKRY Dışişleri Bakanlarının katılımıyla 11 Şubat'ta Atina'da düzenlenen “Dostluk Forumu” toplantısında, Yunanistan’ın Doğu Akdeniz, Körfez, Balkanlar ve Avrupa ülkeleri arasında bir köprü olmak istediğini vurguladı.

Yunanistan’ın Doğu Akdeniz, Körfez, Balkanlar ve Avrupa ülkeleri arasında bir köprü olmayı istediğini dile getiren Dendias, oluşturulan bu grubun savunma birliği olmadığını sözlerine ekledi.

Yunanistan ile Arap ülkeleri arasında gerçekleştirilen toplantıyı değerlendiren bazı analistlere göre Dostluk Forum’u, komşu Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki enerji kaynakları alanındaki tartışmalı faaliyetlerine karşı ortak bir cephe oluşturmayı amaçlıyor.

Öte yandan AFP’ye göre Dostluk Forumu’nun altında yatan amaç, bölgede dostluk, barış ve refah tesis etmenin yanı sıra özellikle enerji ve güvenlik alanlarında bağları güçlendirmeye yöneliktir.

“Türkiye’den Dostluk Forumu’na tepki”

Türkiye Dışişleri Bakanlığı ise yaptığı yazılı açıklamada Dostluk Forum'u toplantısına tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanı Sözcüsü Hami Aksoy’un imzasını taşıyan açıklamada, “Hiçbir ülkeyi hedef almadığı öne sürülen bu forumun sonunda yapılan basın toplantısında, Yunanistan Dışişleri Bakanı tarafından Türkiye’ye yöneltilen mesnetsiz itham ve iftiralar, aslında bu girişimin söylendiği gibi dostluk üzerine değil Türkiye’ye yönelik husumet üzerine inşa edilmeye çalışılan bir ittifak teşebbüsü olduğunu göstermektedir” ifadeleri kullanılmıştı.