image

PeyamaKurd - Yunanistan’da Yeni Demokrasi Partisi ve Parlamento’da Dış İlişkiler Komitesi üyesi George Koumoutsakos, Yunan gazetesi Kathimerini’nin İngilizce edisyonunda Türkiye’ye ilişkin önemli bir makale kaleme aldı.

Deneyimli siyasetçi, “Son birkaç günde yaşananlar Türkiye ile Yunanistan arasında zor bir yıl yaşanacağını gösteriyor” diyerek beş farklı gerekçe saydı.

Türkiye’de yaşanan ekonomik krizi bu durumun ilk nedeni olarak belirten Koumoutsakos, “Türkiye ekonomisi krizde ve görünür bir çıkış yolu yokken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisine desteği artırmak için Türkiye’de siyasi manevralar yapması bekleniyor. Milliyetçi müttefiki Devlet Bahçeli ile birlikte milliyetçilik yapacak. Kıbrıs sorunu ve Yunanistan’la ilişkiler gibi konuları gündeme getirecekler. Bu konular önemli olsa da her zaman Türkiye’de seçim malzemesi olarak kullanılıyor” dedi.

Yunan siyasetçi ikinci neden hakkında ise Ankara’nın Atina ile sertleşen diyaloğuna bağladı.

Üçüncü gerekçe: 2023 seçimleri!

Türkiye, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde planlanan seçim takvimleri 2023’ü işaret ediyor… Yunan siyasetçi, 2023’te bölgede bu kadar çok seçim yapılmasının büyük riskler doğurduğunu söyledi.

Koumoutsakos, “Siyasi-diplomatik satranç tahtasında taraflar arasında ılımlı bir yaklaşım da olabilir. Fakat burada sorumluluk Türkiye tarafında” yorumunu yaptı.

Deneyimli politikası ayrıca, mülteci krizinden sonra Yunanistan’ın sınırına üst düzey savunma sistemleri ve duvarlar ördüğüne dikkat çeken Yunan siyasetçi, Türkiye’nin bu durumla ilgili bir adım atabileceğini öne sürdü.