image

PeyamaKurd - Yunanisan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Türkiye'den "korkmadıklarını" belirterek, "horoz dövüşü" düzenleme niyetinde olmadıklarını belirtti.

Nikos Dendias, katıldığı bir etkinlikte Türkiye'ye ilişkin mesajlar verdi.

Dendias, Yunanistan ile Türkiye arasındaki gerginliğin giderek "tırmandığını” dile getirdi.

Dendias“Her gün bir öncekinden daha kötü, bugün söylenenler dün söylenenlerden daha kötü. Bunu daha önce hiç yaşamamıştık. Türkiye ile bir kriz yaşadığınızda BM Güvenlik Konseyi'nin ne kadar önemli olduğunu anlıyorsunuz. Bazı şeyleri görmezden gelemeyiz. Kendimizi bir mikrokozmosun içine kapatamayız" dedi.

Hakaretlere karşılık vermiyoruz

Dendias, “Hakaretlere, iftiralara, tehditlere aynı şekilde karşılık vermememiz, kültürümüzle ve modern Avrupalı demokratik ilerici bir ülkeye inanmamızla ilgilidir. Horoz dövüşleri ve kavgalar düzenleyecek olanlar bizler değiliz" ifadelerine yer verdi.

Dendias, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "bir gece ansızın gelebiliriz" sözüne atıfta bulunup, bu sözün 1974 Kıbrıs Barış Harekatı esnasında da söylenildiğini kaydederek, "Duyuyoruz, not ediyoruz, anlıyoruz. Biz hazırız. Ancak bunun aynı dili ve aynı örneği takip edeceğimiz anlamına gelmediğini bilin. Biz farklı bir şeyiz" ifadesini kullandı.