image

PeyamaKurd - Kıbrıs'ta Türkiye'ye ilgili gelişmelere dikkat çeken Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, "Türkiye'nin sözde gerginliğin azalması için birkaç gün önce yapmış olduğu geç kalmış eylemler, ikna edici değildir" açıklamasında yer verdi.

Konuyla ilgili Rum basınında yer alan habere göre, Dendias, 10-11 Aralık'ta yapılacak AB Liderler Zirvesi öncesinde Kıbrıs’ı ziyaret etti.

Dendias, ziyaretinde ilk olarak Rum lider Nikos Anastasiadis ile görüşmesi sonrası Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis ile de bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmenin ardından açıklamada bulunan Dendias, Yunanistan ile Kıbrıs’ın, AB üyesi ülkelere, Türkiye’nin “ikna edici olmayan” eylemleriyle ilgili sorumluluk almaları çağrısı yaptığını ifade etti.

Yunan Bakan açıklamasında, "Türkiye'nin sözde gerginliğin azalması için birkaç gün önce yapmış olduğu geç kalmış eylemler, ikna edici değildir" diyerek, Türkiye'nin, gerçek anlamda gerginliği yatıştırıcı ve uluslararası hukuk ve deniz hukuku zeminine dayalı yapıcı bir yola götürecek kararlar alması gerektiğini vurguladı.

Ayrıca bakan açıklamasında, "Bu kararlar yalnızca Türkiye için açık bir gösterge olarak değil, AB'nin güvenilirliğinin bir kanıtı olması açısından da önemlidir" sözlerine yer verdi.