image

PeyamaKurd - ABD ve AB'nin Rusya'ya yönelik yaptırımlarının yetersiz kaldığına değinen Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Batıyı Rusya konusunda uyardı. Zelenskiy açıklamasında, Rusya'nın yaptırımlara daha hızlı uyum sağladığından, Avrupa'nın ise yeni kısıtlamalar getirme hızını yavaşlattığını kaydetti.

Bir grup Avrupalı komisyon üyesiyle birlikte Kiev'e gelen Avrupa Komisyonu (AK) başkanı Ursula von der Leyen ile düzenlediği ortak basın toplantısı düzenleyen Ukrayna lideri Vladimir Zelenskiy, Rusya'nın yaptırımlara daha hızlı uyum sağladığını, Avrupa'nın ise yeni kısıtlamalar getirme hızını yavaşlattığını kaydetti.

Ukrayna lideri açıklamasında, “Şu anda Avrupa'nın yaptırım temposunun bir parça yavaşladığını görüyoruz” diyerek, aynı zamanda Rusya tarafının kısıtlamalara hızlı bir şekilde uyum sağladığını kaydetti.

Ayrıca Zelenskiy açıklamasında, bunları gerekçe göstererek Moskova’ya yaptırım baskısının arttırılması çağrısında bulundu.

Avrupa Birliği (AB) son olarak 16 Aralık 2022 tarihinde Rusya’ya yönelik dokuzuncu yaptırım paketini yürürlüğe koymuştu. Bir süre sonra AB’de Rusya’ya karşı onuncu yaptırım paketinin de kabul edilme ihtimali konuşulmaya başladı.