image

PeyamaKurd- Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, tahıl sevkiyatı ile ilgili açıklama yaptı. Zelenskiy, şayet provokasyonlara izin verilmezse, gıda krizinin aşılabileceğini belirtti.

Ulusa sesleniş konuşmasında tahıl sevkiyatını değerlendiren Ukrayna lideri, 60 bin ton mısırın bulunduğu 3 tahıl gemisinin Odesa ve Chornomorsk limanlarından ayrıldığını duyurdu.

Zelenskiy, gemilerde Türkiye, İngiltere ve İrlanda’daki tüketicilere ulaşması beklenen 60 bin ton mısırın bulunduğunu söyleyerek, şu açıklamayı yaptı:

“Şimdi asıl mesele ihracattaki sürekli artış. Tahılımız küresel pazarda ne kadar fazla olursa, başta Afrika ve Asya olmak üzere ülkelerdeki siyasi kaosun hasadı da o kadar az olacaktır. Bu yıl Avrupa’da ithal gıda talebinin beklenenden çok daha yüksek olduğunu unutmamalıyız.

Avrupa hasadı, ısı nedeniyle daha düşük. Ancak Ukrayna’nın tahıl ve yağlı tohum hasadı büyük olasılıkla tahminleri karşılayacak, 65 milyon tondan fazla bekleniyor. Bu nedenle, ortaklar, tahıl girişimi kapsamındaki güvenlik kısmındaki yükümlülüklerini yerine getirirlerse ve ihracatımızla ilgili yeni Rus provokasyonlarına izin vermezlerse, dünyayı tehdit eden gıda krizi aşılabilir."

Kremlin, olumlu yaklaşıyor

Tahıl sevkiyatına dair 2 gün önce Kremlin Sözcüsü Dimirtiy Peskov da açıklama yapmış, “Ukrayna limanlarında biriken tahılın ihracatını desteklemek için kurulan bu mekanizma, tek seferlik bir süreci kapsamıyor. Umarız aynı verimlilikle çalışmaya devam eder.” ifadelerini kullanmıştı.