image

PeyamaKurd - Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, dün Rus ordusu tarafından Ukrayna’nın Odessa Limanı'na yapılan saldırıya yönelik yaptığı açıklamada, Rusya’nın Tahıl Sevkiyatı Anlaşması'nı ihlal ettiğini vurgulayarak “Rusya 'vaatlerini yerine getirmemenin' yollarını buluyor” diyerek dikkat çekti.

Yaptığı açıklamada Zelenskiy, “Bu sadece bir şeyi kanıtlıyor; Rusya ne söylerse söylesin, ne vaat ederse etsin, bunu uygulamamanın yollarını bulacaktır” sözlerini dile getirdi.

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak ise konuya ilişkin, “Ruslar sistematik olarak gıda krizi oluşturuyor ve insanları mağdur etmek için her şeyi yapıyor. Kıtlık terörü devam ediyor. Dünya harekete geçmeli" diyerek, “Gıda güvenliğini garantiye almanın iki yolu var, bunlar Rusya'ya karşı etkili yaptırımlar ve Ukrayna için daha fazla silah gönderilmesi” sözlerini de ekledi.

Ukrayna Güney Harekat Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer veridi:  "Düşman Kalibr seyir füzeleri ile Odessa deniz ticaret limanına saldırdı. Füzelerde 2'si hava savunma sistemleri tarafından düşürüldü, 2'si limanın altyapısına isabet etti."