image

PeyamaKurd- Hollanda Bankası ABN Amro'nun gelişen piyasa ekonomistleri Nora Neuteboom ve Georgette Boele tarafından Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmeler içeren bir rapor hazırlandı. Raporda TL'deki zayıflığın henüz geçmediği ifade ediliyor. 

Doların 8.2 TL'yi bulabileceği paylaşılan o rapor:

Türk lirası 10 Ağustos’ta, ABD ile Türkiye arasındaki diplomatik atışmalar tırmanışa geçince, hızla düşmeye başladı. Sene başından beri Türk lirası, dolar karşısında yüzde 42, avro karşısında yüzde 41 değer kaybetti.Bu keskin düşüşün diplomatik sebepleri olsa da, esas neden daha derinde. 

Ciddi tüketim ve yatırım, düşük birikim oranlarıyla birleşince, sonuç büyük bir cari hesap açığı. Hepsinin üstüne, Erdoğan’ın yönetimi altında, hesap kitap işleri büyük ölçüde Türk politik sisteminden çıkarıldı.

Papaz Brunson konusu zaten, ABD’nin yaptırımlar uygulaması noktasına vardı.Şimdilik, faiz oranlarını yükseltmek, hükümetin büyüme politikalarıyla uyuşmadı. 

Tüm bunların ışığında, Türk lirasının zayıflığı devam ediyor. Hatta değeri % 20 daha düşebilir, bu da USD/TRY oranının 8.2 civarında olması demek. Önümüzdeki aylarda enflasyonun tırmanmasını bekliyoruz, yıl sonunda % 2’e ulaşabilir. 2019’un sonunda ise enflasyonun % 8’e düşmesi muhtemel.