image

PeyamaKurd- JP Morgan Türk bankacılık sektörü için tavsiyesini 'ağırlık azalt'a indirirken Türkiye’nin büyüme beklentilerini de aşağı seviyeye çekti.

JP Morgan, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın  (TCMB) bu hafta yapacağı Para Politikası Kurulu toplantısında bir hafta vadeli repo faizini değiştirmeyerek yüzde 24 seviyesinde tutmasını beklediğini raporladı. 

Para Analiz’in aktardığına göre Türk Lirası’nın son dönemde güçlenmesinin politika yapıcılar için büyük bir rahatlatma sağladığını ifade eden JP Morgan, bununla birlikte daha fazla sıkılaştırmanın TCMB’nin kredibilitesini güçlendireceğini vurguluyor.

“Liranın baskı altına girebileceğine inanıyoruz”

JP Morgan, “TCMB’nin aşırı sıkılaştırmadan sakınacağına ve faiz artırımlarından çekineceğine inanıyoruz” derken “Bununla beraber TCMB’nin TL’deki son rahatlamanın geçici olabileceğini, kırılganlıkların ortadan kalkmadığına ve liranın baskı altına girebileceğini gördüğüne inanıyoruz. Bu nedenle TCMB’nin, politika yönlendirilmesine yönelik cümlelerini değiştirmeden, sıkılaştırma eğilimini devam ettirmesini bekliyoruz” görüşünü belirtiyor.

“Erdoğan övünüyor ama veriler düşük”

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘hormonlu büyüme rakamlarıyla övünürken Uluslararası Finans Enstitüsü de (IIF), Türkiye ekonomisinin 2019’da yüzde 0.9 küçüleceği tahmini yapmıştı.

2017’de yüzde 7.4 olan büyüme hızının 2018’de yüzde 3’e düşeceğini öngören enstitü, ABD ile ilişkilerin daha da kötüleşmesi ve küresel finansman koşullarının daha fazla zorlaşması durumunda, Türkiye’de küçülmenin 0.9’u aşabileceği uyarısında bulunmuştu.

IIF, yüzde 24.5’e çıkan enflasyonun 2019 başında yüzde 27’ye ulaşacağını, Mart 2019’daki yerel seçimler nedeniyle sıkı mali politikanın sürdürülmesinin zor olacağını belirtiyordu.