image

PeyamaKurd- Amerikan Wall Street Journal (WSJ), Merkez Bankası'nın faizlerini yükseltmesini AKP'li Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a tutuldu olarak yorumladı.

Sıkı para politikasına devam edilecek

Merkez Bankası'nın faizleri arttırma kararını inceleyen gazetenin haberine göre Merkez Bankası, Erdoğan'ın faiz oranlarının düşürülmesi talebine meydan okuyacak bir adım atarak faizleri sert bir şekilde yükseltti.

Gazete, dün faiz oranlarını yüzde 17,7'den yüzde 24'e çıkaran Merkez Bankası'nın enflasyon öngörüleri büyük ölçüde düzelinceye kadar sıkı para politikalarına devam edileceğine de vurgu yaptı.

Habere göre Türk ekonomisindeki çalkantılar son haftalarda küresel piyasaları da etkiledi. Bu gidişle ekonomik sistemin daha çok bozulmaya uğraması bekleniyor. Yatırımcılar ise, küresel ekonomik büyümedeki eş zamanlılığın ve uyumun daha ne kadar süreceği konusunda kaygılı.

Büyüme vaadine ters bir süreç

Wall Street Journal, döviz borcu meselesinin en çok emlak sektörünü etkilediğinin de altını çizdi. Gazete, Erdoğan iktidarı sırasında milyarlarca doların gökdelen, alışveriş merkezi, otel gibi, müteahhitlerin kira ücretlerini dolar ya da euro üzerinden fiyatlandırdıkları inşaat sektörüne aktarıldığını hatırlattı.

Gazete, ekonomik büyümedeki bu yavaşlamanın, fabrikaların kapanması ve işten çıkarmaların artması beklentilerinin, Erdoğan'ın düşük faiz oranlarının körüklediği yüksek büyüme vaadine ters düştüğünü kaydediyor. İktisatçılar ise, yıllar süren aşırı borçlanmadan sonra faiz oranlarında artışa gitmenin zorunlu bir tedavi yöntemi olduğunu söylüyor.

 

(Dış Haberler)