image

PeyamaKurd - Avrupa Kalkınma Bankası Türkiye ile ilgili büyüme tahminini yüzde 2,5'e düşürdü, yüksek enflasyon karşısında Merkez Bankası'nın faiz politikasının sürdürülebilir olmadığı mesajı verdi.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), bu yıl Türkiye için ekonomik büyüme tahminini yarım puan azaltarak yüzde 3'ten yüzde 2,50'ye düşürdü.

Büyüme tahmininin düşürülmesinde, 6 Şubat'taki Maraş merkezli depremin yanı sıra Türkiye'nin dünyanın en yüksek enflasyon oranına sahip olması ve Merkez Bankası'nın genel kabul görmüş (ortodoks) ekonomi politikalarının dışına çıkan faiz politikası etkili oldu.

Dünyanın önde gelen ekonomileri, artan enflasyon baskısına karşı faiz yükseltme yoluna giderken Türkiye'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Merkez Bankası'na faizleri düşürmesi yönünde baskı uygulamıştı.

EBRD Başiktisatçısı Beata Javorcik, Türkiye'nin son yıllarda makroekonomik istikrar yerine ekonomik büyümeye öncelik veren politikalar uyguladığına işaret ederek "Ancak ne kadar uzun bir süre alışılmışın dışındaki politikaların uygulanabileceği ve ekonominin temel kaidelerinden uzak kalınabileceğinin de bir sınırı var" açıklaması yaptı.