image

PeyamaKurd- Türkiye gibi ekonomilerin para birimleri ve piyasaları için hayati önem taşıyan dış finansman ihtiyacının karşılanması konusunda küresel şartlar giderek daha da zorlaşıyor.

Dünyada dolar faizi ve dolayısıyla ABD dışındaki ülkelerde kurun fiyatlanması açısından belirleyici olan ABD ekonomisindeki büyüme trendi giderek hızlanıyor. Ekonomideki hızlanma aşırı ısınma tehlikesi yarattığı için ABD Merkez Bankası’nın faiz artırım beklentileri de öyle.

Bugün ABD’den gelen teni bir haber doların ateşini tüm dünyada yükseltirken, para birimi hem gelişmiş hem de gelişen ekonomilerin paraları karşısında hızlı bir artış yaşadı. Doların 5 majör para birimine karşı değerini gösteren Dolar Endeksi 3 ayın zirvesine yükseldi. Türkiye’de ise dolar yeniden 4.84 seviyesine dayanırken günlük kayıp yüzde 0.7’nin üzerinde.

Doların tırmanışında etkisi bulunan veri ise işsizlik maaşı başvurularının geldiği seviye oldu. Bu da, örneğin Türkiye gibi yılda 200 milyar dolar dış finansmana ihtiyacı olan bir ülke ekonomisi açısından dış borç maliyetlerinin giderek daha da artmasına, ekonomik büyümede performans düşüşüne ve gelir dağılımının bozulmasına neden oluyor.