image

PeyamaKurd - Uluslararası piyasalarda ilk işlemlerde dolar/TL hafif yukarı yönlü olarak 4.68 lira sınırında seyretti. Enflasyonun haziran ayında beklentilerin oldukça üzerinde artış göstermesi ardından yükselen kur, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz konusunda gereken adımı atacağını söylemesi sonrasında düştü. 4.7230’a kadar yükselen kur 4.67’de dengelendi.

Türkiye’de bankalararası piyasada dolar 4,67, euro 5,45 civarında hareket ediyor. Dolar dün 4,72'nin üzerini görse de Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin Merkez Bankası'nın faiz konusunda gereken adımı atacağını söylemesiyle kur kayıplarının bir kısmını geri aldı.

TL baskı altında kalabilir

Söz konusu piyasalar yarın ABD'de açıklanacak tarımdışı istihdam verisini yakından takip edecek. 3 Temmuz’da açıklanan enflasyon, aylık % 2.61, yıllık % 15.39 ile beklentilerin çok üzerinde artmıştı.

Uzmanlar enflasyonun 15 yılın zirvesine çıkmasında TL’nin değer kaybının etkili olduğunu belirtiyor. JP Morgan enflasyon verisinin fiyatlama davranışlarının kötüleştiğini gösterdiğini, bu nedenle yılsonu enflasyon beklentilerini %11.8'den %13.3'e yükselttiklerini açıkladı.

Enflasyonu yükselttiklerini açıklayan Kurum "Yapısal kırılganlıkların devam ettiği düşünülürse TL kolayca yeni bir baskı altında kalabilir" şeklinde konuştu.