image

PeyamaKurd - İngiliz Financial Times (FT) gazetesi, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) dün 3. çeyrek verilerini açıklanmasının ardından, Türkiye'de ekonominin gidişatını değerlendirdi.

Gazete, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) dün açıkladığı 3. çeyrek verileri sonrası, "Türkiye'nin ekonomik durgunluğa girme ihtimalinin arttığı" yorumuna yer verdi.

Ayla Jean Yackley imzalı haberde, "Türkiye'de para birimindeki kriz yüksek enflasyon oranını tetikledikten ve tüketici talebini azalttıktan sonra, 3. çeyrekte ekonomik büyüme yavaşladı. Böylece ülkenin resesyona girme ihtimalini artırdı" dendi

BBC Türkçe'nin haberine göre gazete, 3. çeyrekte ekonominin çeyrek bazında yüzde 1,1 küçüldüğünü, bunun de teknik olarak ülkenin ekonomik durgunluğa girdiği şeklinde yorumlanabileceğini de belirtiyor. Haberde, "Gözler Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun Perşembe günü gerçekleştireceği toplantıda" ifadeleri yer aldı.

Haberde, analistlerin faiz oranlarında bir değişiklik beklemediği de belirtildi. Merkez Bankası Para Piyasası Kurulu Eylül ayında politika faizi olan bir hafta vadeli repo faizini 625 baz puan artırarak yüzde 24'e yükseltmişti.