image

PeyamaKurd - Geçtiğimiz Ağustos ayında Türkiye ekonomisindeki kırılganlıklardan dolayı kredi notunu negatife indiren Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch, giderek değer kaybeden Türk Lirası hakkında yeni uyarılarda bulundu. 

Fithc’in Türkiye sorumlusu direktörü Douglas Winslow TL’ye yönelik açıklamada bulunarak, Türkiye’nin attığı adımların TL’deki değer kaybını tersine çevirmek için yeterli olmadığını söyledi. 

Reuters’ın sorularını yanıtlayan Winslow, tarihi dip seviyesine ulaşan TL’de, yüksek enflasyon ve azalan döviz rezervlerinin yarattığı baskının artması durumunda yıl sonuna kadar politika faizinde artırım ihtimalinin “belirgin derecede” yükseleceğini söyledi. 

Winslow, Türkiye’nin attığı adımların TL’deki değer kaybını tersine çevirmek için yeterli olmadığını, döviz rezervleri ve dış finansman koşullarının ise Ağustos’taki görünüm indiriminden beri daha fazla bozulmamış olsa da kredi notunun zayıf noktaları olduğunu kaydetti. 

Geçtiğimiz Ağustos ayında Türkiye’nin kredi notu görünümünü ‘negatife’ indiren Fitch, bu göstergeyi azalan döviz rezervlerinden dolayı dış finansman risklerinin artması, cari açığın artmasına yol açan güçlü kredi büyümesi, negatif reel faiz oranlarını ve para politikasının bağımsızlığını yitirmesine bağlamıştı.