image

PeyamaKurd - ABD yönetiminin İran ile nükleer anlaşmadan çekilme kararından sonra İran’dan yatırımları çeken şirketlere bir yenisi daha eklendi. Fransız otomobil üreticisi PSA, İran’da ortaklıkla yürütülen faaliyetlerinin 6 Ağustos’a kadar askıya alındığını kamuoyuna duyurdu.

İran’a yönelik ortaklıkların askıya alındığını açıklayan Fransa’nın Peugeot-Citroen Grubu yaptığı açıklamada, ABD yönetiminin İran ile nükleer anlaşmadan çekilme kararından sonra bu ülkedeki faaliyetlerinin geçici olarak durdurduğunu öne sürdü.

Fransız şirketinin aldığı kararla ilgili yaptığı açıklamada, “6 Ağustos’a kadar ABD kararlarına bağlı kalmak için ortak girişimlerin faaliyetlerinin askıya aldığını” dile getirdi.

İran’a yatırımları kesen Peugeot Citroen Grubu, Fransız hükümetinin desteğiyle ABD makamlarıyla bir muafiyet elde etmek için görüşmelerini sürdürmeye devam ediyor.

Fransız firması, faaliyetlerini askıya almasının mevcut mali dengeyi değiştirmediğini, İran’daki faaliyetlerinin gelirlerinin yüzde 1’inden daha azını oluşturduğunu ifade etti. Peugeot, İran’a uygulanan yaptırımlarda ısrar edlirse, İran’daki faaliyetlerini azaltmayı planladığını vurguladı.

Almanya ve Danimarkalı bazı firmalarda, yaptırımlar nedeniyle İran’daki faaliyetlerini azaltma kararlarını almıştı.