image

PeyamaKurd- ABD'li yatırım bankası Morgan Stanley, Türkiye’deki seçim sonrasına yönelik dolar/TL ile ilgili ilk tahminlerini açıkladı. Bankanın tahminlerine göre bu yılın son çeyreğinde dolar beş seviyesini aşacak.

“Dolar yükselecek”

Türkiye’de 24 Haziran cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri öncesi oluşan siyasi belirsizlik doları beş liraya, avroyu da altı liraya kadar yükselmişti. Türk lirasını değer üstüne değer kaybetmesiyle Merkez Bankası iki kez müdahale ederek, faizleri yükseltmiş ve  böylece dövizin alevi sönmüştü.

ABD'li yatırım bankası Morgan Stanley, seçimler sonrası ilk dolar/TL tahminlerini açıklayan bankanın öngörülerine göre bu yılın üçüncü çeyreğinin sonunda dolar/TL kuru 4,90 seviyesinde olacak. Bankanın değerlendirmelerine göre yılın son çeyreğinin sonu itibariyle ise dolar/TL 5,05 civarında seyredecek.

“Büyüme yavaşlayacak”

Morgan Stanley, Türkiye ekonomisinin ilk çeyrekte yüzde 7,4 gibi güçlü bir büyüme gösterdiğine işaret etti fakat bu gidişle 2018'in ikinci çeyreğinden itibaren büyümenin yavaşlamasını beklediklerini açıkladı.

Banka, son dönemdeki politika sıkılaştırma ve piyasa oynaklığından kaynaklı olarak Türk ekonomisinde büyümenin yüzde dört civarına veya altına gerileyeceğini öngördüklerini ve  Ekonomide daha fazla yavaşlama ise, mali politikaların 2018'in ikinci yarısındaki yönüne bağlı olacak” yorumunu yaptı.

.