image

PeyamaKurd - Türkiye’de yapılan 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimlerinin ardından piyasalarda da hareketlilik yaşanmaya başladı.

Döviz kurunda dolar/TL ilk tepki olarak yüzde 2'ye yakın düşüşle 4.59'un altını test etti. Kur bu sabah ilk işlemlerde 4.65 lira seviyelerinden alıcı buldu.

Ulusal haberlerinde yer alan kaynaklara göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP'nin, Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde resmi olmayan sonuçlara göre birinci çıkmasının ardından Asya piyasalarında TL varlıklara yoğun ilgi gösterildi.

Piyasalarda düşüşler yaşandı

Seçimden önce haftayı 4.66 seviyesinde tamamlayan dolar/TL, yüzde 2'ye yakın oranda düşüş gösterdi ve 4.59'ın altına indi.

Seçimlerin etkilediği ve 4.5868'e kadar inen kur, bu seviyede kalamadı ve yeniden 4.61'in üzerine çıktı. Kur, saat 01:05'te yüzde 1.4 düşüşle 4.6122 seviyesinde işlem gördü.

Seçim sonrası yeni haftanın ilk gününe bakıldığında dolar/TL 4.65 lira seviyesinden açıldı. Euro ise 5.42 liradan el işlem görüyor. Borsa İstanbul'un da benzer oranda bir değerlenme ile güne başlaması ilk beklentiler arasında yer alıyor.

Söz konusu TL varlıklar üzerine beklentilerin şekillenmesi noktasında seçim sonrası açıklamalar önemli arz edecek.

Öte yandan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, seçim sonrası TL'nin değer kazanmasıyla ilgili Twitter'dan açıklamada bulundu. Şimşek "Piyasalar da seçim sonuçlarını kutlamaya başlamış gibi…" ifadelerine yer verdi.