image

PeyamaKurd - TEPAV, raporunda mayıs ayı itibarıyla Türkiye'den çıkan yerli sermayenin 3 milyar dolar sınırına yaklaştığı belirtildi. Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı mayıs ayı raporunu açıkladı.

Türkiye’de ulusal gazetelerden birinin yaptığı haberde TEPAV raporuna göre, 5 ayda Türkiye'den giden yerli sermaye 2.98 milyar dolara yükseldi. Türkiye'ye giren yabancı sermaye ise 8 yıl aradan sonra ilk kez 10 milyar dolar sınırının altını gördü.

Yabancı sermayede yavaşlama

Söz konusu Türkiye Raporunda yerli sermayenin ülke dışına kaçışında hızlanma, yurtdışındaki yabancı sermayenin ülkeye girişinde ise yavaşlama olduğu belirtildi.

Öte yandan konuyla ilgili olarak Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bünyesinde faaliyet gösteren TEPAV, Türkiye 'ye gelen ve Türkiye 'den giden doğrudan yatırımlardaki gelişmeleri içeren raporunun mayıs sayısını yayımladı.

Açıklanan rapora göre, Türkiye'den yurtdışına giden (ODI) ve yurtiçine gelen (FDI) doğrudan yatırımların seyrini gösteren ODI/FDI oranı mayıs sonunda, geçen yılın sonuna göre 6.5 puan birden yükselerek yüzde 24.8'den yüzde 31.3'e ulaştı.

Bu oran bir önceki nisan ayında yüzde 27.7 düzeyindeydi. ODI/FDI oranındaki yükseliş, Türkiye 'de yerleşiklerin, yani yerli sermayenin yurtdışına yönelişinin, yabancıların yurtiçine yönelişinden daha hızlı arttığını vurgulanıyor.