image

PeyamaKurd - Diyarbakır Kültür Sanat ve Sinema Derneği tarafından organize edilen 1. Diyarbakır Kısa Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu.

1 Haziran’da başlayan 1. Diyarbakır Kısa Film Festivali, dün akşam kapanış galasını gerçekleştirdi.  Gala gecesinde toplam 17 kategoride ödüller verildi.

En iyi film ödülü Cumartesi Anneleri’ni anlatan filme verildi

Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi’nde 1-4 Haziran tarihleri arasında düzenlenen festivalde jüri üyeleri, belgesel, kurmaca kategorisinde değerlendirme yaptı. Belgesel jüri özel ödülü yönetmenliğini Batuhan Kur’un “Kurbağa Avcıları”na, En İyi Senaryo Ödülü Osman Çakır’ın yönettiği “Acil Çırak Aranıyor”a, En İyi Yönetmen Ödülü Tolunay Tekmek’in yönettiği “Pembe Kimlik”e, En İyi Film Ödülü Volkan Güney Eker’in Cumartesi Anneleri’nin hikayesini anlatan “Bıraktığın Yerden” filmine verildi.

Jüri üyesi Derya Tarım, “Çok etkilendik. Üretmeye devam etmesi açısından yakın siyasi tarihin kanayan yarası Cumartesi Anneleri ve insanlarına dair modern, evrensel, melez, ritim duygusu yüksek yenilikçi belgesel diliyle ve teknik açıdan çarpıcı bir eser yarattığı için Bıraktığın Yerden’i En İyi Filme değer gördük” dedi.

Kurmacada Kürtçe filme üç ödül

Kurmaca kategorisinde ise En İyi Oyuncu Ödülü “Barê Gıran – Ağır Yük” filmiyle Adil Abdurrahman’a ve “Dibîm Baran Li Ser Bajar Dibarim – Yağmur Olup Şehre Düşüyorum” filmiyle Ramazan Ergin’e verildi. Jüri Özel Ödülü Gökhan Gönen “Avarya”ya, En İyi Senaryo Ödülü Hatice Aşkın’ın “APP” filmine, En İyi Yönetmen Ödülü Necdet Yiğit’in “Tarî – Karanlık” filmine, En İyi Film Ödülü “Dibîm Baran Li Ser Bajar Dibarim – Yağmur Olup Şehre Düşüyorum” filmine verildi.

En İyi Film Ödülü’nü takdim eden yönetmen Reis Çelik, yaptığı konuşmada, “Yönetmenler Derneği olarak nerede sanatla ilgili bir etkinlik varsa oraya gitmek gibi bir kararımız var. Diyarbakır, medeniyetlerin bir kenti. O nedenle yanınızdayız. Kültür yaratamayan toplumlar tarih sahnesinde yokturlar. Ülkelerin tarihe not bırakmak için en yüksek ihtiyacı olan şeyi hazineleri değildir. Hazineleri hırsızlar alıp götürür. O nedenle en çok yükseltmemiz gereken tek şey sanattır” dedi.

En İyi Kurgu Ödülü “Dibîm Baran Li Ser Bajar Dibarim – Yağmur Olup Şehre Düşüyorum” filmine verildi. Bu film, jüriden toplam üç ödül almış oldu.

“Cannes Film Festivali’ne davet edildik”

En İyi Müzik Ödülü “Avarya” filmine, En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü “Karganın Aşınmış Gagası” filmine, En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü “Sonsuz”, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü “Servis” ve “Karganın Aşınmış Gagası” filmine verildi. Ödülü veren ünlü oyuncu Umut Karadağ, başrolünü yaptığı “Bağlılık Hasan” filmiyle Cannes Film Festivali’ne davet edildiğini ifade ederek, “Ülkemizi en iyi şekilde temsil edeceğiz. Bu arada Diyarbakır, benim ikinci memleketim Diyarbakır. Burada Devlet Tiyatrosu’nda görev yaptım. Burada çalacağım kapı o kadar çok ki. Herkese sonsuz teşekkür ediyorum” dedi.

DİKAD’dan özel ödül

Diyarbakır İş Kadınları Derneği (DİKAD), kendi özel jürisiyle 20 film arasında kadın temalı YAYLACI filmine özel ödül verdi. DİKAD Başkanı Reyhan Aktar, ödülü YAYLACI belgesel filminin yönetmeni Fatih Ertekin’e takdim etti.

Festivalin açılış galasında sinema oyuncusu Ali Sürmeli’ye Ahmet Arif adına, Suna Yıldızoğlu’na da Sami Hazinses adına “Emek Ödülü” verildi. Festival Komitesi, totalde 17 ödül vermiş oldu.